Pierwszym badaniem wykonywanym w gabinecie urologicznym jest badanie podmiotowe czyli wywiad z pacjentem. Z uwagi na to, czym zajmuje się urologia, pacjent w trakcie rozmowy z lekarzem może czuć się skrępowany, jednak należy pamiętać o tym, by poinformować urologa o wszystkich swoich dolegliwościach.
Po zebranym wywiadzie lekarz przeprowadza badanie fizykalne. W jego skład, w przypadku wizyty urologicznej, wchodzi badanie palpacyjne jamy brzusznej i okolicy nadłonowej, oglądanie narządów płciowych i badanie per rectum (jest ono niezwykle ważne, gdyż pozwala na wykrycie 75% przypadków raka prostaty).
W zależności od kierunku diagnostyki, mogą zostać zlecone badania laboratoryjne. W badaniu krwi można m.in. mierzyć poziom wskaźników stanu zapalnego (OB, CRP), PSA czy kreatyniny, mówiącej nam o wydolności nerek. Ważnym badaniem pod kątem urologii jest badanie moczu. W badaniu ogólnym moczu ocenia się ciężar właściwy moczu, jego pH, obecność białka, glukozy, bakterii, krwinek białych i czerwonych a także bada się osad moczu. W przypadku podejrzenia kamicy nerkowej wykonuje się dobową zbiórkę moczu, dzięki której można ocenić ilość wydalanych substancji sprzyjających rozwojowi kamicy. Posiew moczu pozwala na określenie rodzaju bakterii powodujących zakażenie dróg moczowych i dobranie właściwego antybiotyku.
W gabinecie urologicznym wykonuje się także badania obrazowe – USG do oceny nerek, pęcherza moczowego, prostaty i jąder, zdjęcie przeglądowe jamy brzusznej, a także bardziej specyficzne badania, takie jak cystoskopia (polegająca na oglądaniu wnętrza pęcherza moczowego za pomocą cystoskopu) czy przezodbytnicze USG prostaty z wykonaniem biopsji. Lekarz urolog może także skierować pacjenta na TK jamy brzusznej.
W zależności od rodzajów chorób i ich zaawansowania leczenie może być zachowawcze (nieoperacyjne) i zabiegowe.
Metody zachowawcze:
Lek. Paweł Herman